Alumniretki: Lammin asema ja Suomen lasimuseo

Kuva: Helsingin yliopisto

Suuren suosion saaneen Tvärminnen päiväretken jälkeen jatkamme alumnien pyynnöstä Helsingin yliopiston tutkimusasemiin tutustumista: torstaina 20.8. klo 9–18 suuntaamme päiväretkelle Lammin biologiselle asemalle, ja vuonna 2027 on Hyytiälän metsäaseman vuoro. Kanta-Hämeessä sijaitseva Lammin biologinen asema on toiminut tukikohtana Helsingin yliopiston biotieteiden kenttäkursseille ja ympäristötieteellisille tutkimusprojekteille jo vuodesta 1953. Ympäri vuoden toimivaa asemaa ympäröivät Evon metsät, Suomen syvimpiin kuuluva Pääjärvi ja perinteinen peltomaisema, jotka tarjoavat monipuoliset mahdollisuudet niin erilaisiin koe- ja tutkimusjärjestelyihin kuin opetukseen.

Lammilla kuulemme esittelyn aseman toiminnasta ja siellä tehtävästä tutkimuksesta. Nautimme lounaan aseman ravintola Majavassa, jonka jälkeen on aikaa tutustua omaan tahtiin alueen luontoon. Parhaan mahdollisuuden tähän tarjoavat noin 2 kilometrin pituiset luontopolku ja tiedepolku, joiden opaskyltit kertovat alueen luonnosta ja asemalla tehtävästä tutkimuksesta. Paluumatkalla Helsinkiin pysähdymme kansainvälisestikin arvostetussa Suomen lasimuseossa Riihimäellä, jossa meille on varattu opastus näyttelyyn Kupla – Timo Sarpaneva 100 vuotta. Opastuksen lisäksi nautimme museon ravintolassa päiväkahvit, ja myös omatoimiseen tutustumiseen museon perusnäyttelyyn tai Muranon lasiperinteestä kertovaan näyttelyyn jää hyvin aikaa.

Alumniretken hinta on 68 €/hlö sisältäen edestakaiset bussimatkat, lounaan ja päiväkahvin, Lammin aseman esittelyluennon sekä opastuksen Timo Sarpanevan näyttelyyn. Hintaan ei sisälly Lasimuseon sisäänpääsyä (8 €), joka kuitenkin on Museokortilla ilmainen. Retkelle mahtuu 60 nopeinta alumniailmoittaudu mukaan allaolevasta linkistä viimeistään 21.6. Täytä lomakkeelle osallistujien tiedot ja paina sivun lopussa olevaa Lähetä-painiketta, niin pääset Paytrail-palveluun suorittamaan maksun verkkopankissa tai kortilla. Ilmoittautuminen on sitova ja tulee voimaan onnistuneen maksun jälkeen. Alumniretki voidaan tällä kertaa toteuttaa vain kerran, mutta jos tapahtuma on ehtinyt mennä täyteen, voit ilmoittautua varasijalle erillisellä lomakkeella, johon myös on linkki alla. Tervetuloa mukaan!

Tapahtuma on täynnä, mutta voit ilmoittautua varasijalle allaolevasta linkistä. Suuren suosion myötä yritämme myös uusia tapahtuman seuraavalla viikolla, ja paikat jaetaan ensisijaisesti 20.8. järjestettävän Alumniretken varasijoille ilmoittautuneille. 

Torstai 20.8.2026 klo 9-18, Helsinki-Lammi-Riihimäki-Helsinki.

Samanlaisia tapahtumia

Alumniyhdistyksen vuosikokous

Helsingin yliopiston alumniyhdistys ry:n sääntömääräisessä vuosikokouksessa mm. käsitellään vuoden 2025 tilinpäätös ja toimintakertomus, hyväksytään vuoden 2027 toimintasuunnitelma, talousarvio ja jäsenmaksut Lue lisää

Alumnijuhla

Alumniyhdistyksen syksy huipentuu jälleen Alumnijuhlaan – tervetuloa mukaan juhlimaan. Luvassa on perinteiseen tapaan herkullista ruokaa ja juomaa, sopivasti ohjelmaa, Vuoden Lue lisää