Alumni Afterwork

HUOM: Tapahtuman ajankohta on muuttunut!

Alumni Afterwork -tapaamiset tarjoavat mahdollisuuden kuulla ajankohtaisia terveisiä yliopistolta ja tavata muita alumneja matalalla kynnyksellä lasillisen äärellä. Afterworkit järjestetään ravintoloissa tai baareissa, joilla on vahva kytkös yliopistoon tai opiskelijaelämään. Alumneille on varattu pientä naposteltavaa ja oma nurkka tai kabinetti, jossa illan vierailija kertoo meille tapaamisen aluksi jonkin yliopistoyhteisön tahon tai ajankohtaisen hankkeen kuulumisia. Sen jälkeen on luvassa vapaata kuulumisten vaihtoa ja seurustelua illan aiheesta tai aiheen vierestä niin vanhojen kuin uusienkin alumnituttujen kanssa.

Kevään jälkimmäisen Afterworkin vieraana on Helsingin yliopiston kaupallistamisyhtiö Helsinki Innovation Services (HIS), jonka edustaja Kajsa Kajander kertoo meille yliopiston innovaatiopalveluista ja kaupallistamishankkeista. 10 vuotta toiminut HIS yhdistää tutkijat ja yritysmaailman, auttaa tutkijoita muuttamaan tutkimustulokset kaupallisiksi menestyksiksi ja tuo innovaatiot kaikkien hyödynnettäväksi. Tapaamisen paikkana on Uuden ylioppilastalon kellarikerroksessa sijaitsevan ravintola Dubliner, joka on suosittu jatkopaikka erityisesti Uudella ja Vanhalla ylioppilastalolla toimivien opiskelijajärjestöjen keskuudessa.

Keskiviikko 4.5.2022 kello 17-19, Ravintola Dublinerin kabinetti (Mannerheimintie 5, sisäänkäynti Kaivopihalta).


Samanlaisia tapahtumia


© Fiskars Village, Fiskars Oyj Abp

Alumniretki: Fiskarsin ruukki

Suuren suosion saaneet Alumniyhdistyksen elokuiset päiväretket jatkuvat, ja tällä kertaa syyskauden avaa tutustuminen Fiskarsin ruukkiin Raaseporissa. Vuonna 1649 perustettu Fiskarsin ruukki oli teollisuuden edelläkävijöitä, ja tämän päivän Fiskars..

Alumnijuhla

Alumniyhdistyksen syksy huipentuu jälleen perinteiseen Alumnijuhlaan, joka on samalla Alumniyhdistyksen 35-vuotisjuhla. Yleisön pyynnöstä juhlaa vietetään parin vuoden tauon jälkeen taas akateemisen illallisen merkeissä, ja luvassa on herkullista ruoka..

Alumni Afterwork: Yliopistopappi Leena Huovinen

Syksyn Alumni Afterworkin vieraana on johtava oppilaitospappi Leena Huovinen, joka on toiminut Helsingin yliopiston opiskelijoita ja henkilökuntaa palvelevana yliopistopappina vuodesta 1998. Hänet tunnetaan myös kisapappina, joka on ollut tukemassa urheilij..