Kulttuuritreffit: Fanny ja Alexander

Kuva: Otto-Ville Väätäinen

Fanny ja Alexander on näyttämösovitus Ingmar Bergmanin osittain omaelämäkerrallisesta sukusaagasta 1900-luvun alun Ruotsista. Alexander ja hänen pikkusiskonsa Fanny elävät onnellista lapsuutta värikkään ja boheemin teatterisukunsa keskellä, kunnes heidän isänsä kuolee ja äitinsä menee uudelleen naimisiin papin kanssa. Lasten äiti Emilie kuvittelee saavansa uuden onnellisen perheen, mutta uusi mies paljastuukin pelottavaksi tyranniksi, joka ottaa erityisesti Alexanderin julman vallankäyttönsä kohteeksi. Alexanderin vilkas mielikuvitus auttaa häntä selviytymään ja näkemään asioita, joita muut eivät näe.

Kaupunginteatterin suurella näyttämöllä on luvassa voimaannuttava tarina, joka valaa uskoa selviytymiseen ja elämän voimaan. Esitys tuo näyttämölle myyttisen ja mielikuvitusrikkaan maailman, jossa värikkäät roolihenkilöt ja perhedraama sekä karnevalistinen näyttämöfantasia ja lapsuuttamme ympäröivä todellisuus avautuvat ja risteävät kiehtovina kuin kaleidoskooppi lapsen silmissä. Esityksen on ohjannut Paavo Westerberg ja rooleissa nähdään mm. Eero Aho, Elena Leeve, Olavi Uusivirta, Anna-Maija Tuokko ja Rea Mauranen. Kesto noin 3,5 h.

LIPUT

Alumniyhdistyksen jäsenille on varattu 100 lippua, joiden hinnat vaihtelevat lipputyypeittäin: normaalilippu 46 €, eläkeläislippu 43 € ja opiskelijalippu 23 €. Ilmoittaudu mukaan allaolevasta linkistä, ja sen lisäksi lunasta lippusi omatoimisesti Helsingin Kaupunginteatterin lippumyymälästä (Ensi linja 2, ma-pe klo 12-17). Lippuja lunastaessasi mainitse varausnumero 528-391392818, jotta varaus löytyy vaivattomasti. HUOM: Lippupisteen kanssa ilmenneistä ongelmista johtuen varausnumero on vaihtunut ja lippujen lunastus onnistuu enää vain Kaupunginteatterin lippumyymälästä! Lippujen viimeinen lunastuspäivä on 15.2.2023.

Kaikki liput sisältävät palvelumaksun, eikä Kaupunginteatterin lippumyymälä veloita sen lisäksi ylimääräisiä kuluja. Liput voidaan pyynnöstä toimittaa laskulla (laskutus ennen toimitusta), jolloin laskun toimitusmaksu on 10 €/lähetys. Lippuja ei voi lunastaa verkosta. Lunastettuja lippuja ei vaihdeta tai lunasteta takaisin. Lunastamattomat liput peruuntuvat automaattisesti takaisin myyntiin. Alumneilla on tapahtumaan rajallinen lippukiintiö ja se täytetään lippujen lunastusjärjestyksessä. Lisätietoja: Kaupunginteatterin lipunmyynti, puh. (09) 3940 22 (puhelinpalvelu ma-pe klo 9-17).

Torstai 2.3.2023 kello 18.30, Helsingin kaupunginteatteri (Eläintarhantie 5).


Samanlaisia tapahtumia


© Emma Suominen / Suomen kansallisooppera

Kulttuuritreffit: CircOpera 2.0

Syksyn ensimmäisillä Kulttuuritreffeillä suuntaamme Töölönlahdelle, kun vuonna 2022 loppuunmyydyille katsomoille esitetty CircOpera 2.0 tekee odotetun paluun Kansallisoopperan ohjelmistoon. Nykysirkuksen ja oopperan maailman yhdistävä esitys saa yleisÃ..
Yksityiskohta Leandro Erlichin teoksesta Bâtiment, 2004. Photo courtesy of Leandro Erlich Studio 2004, France, Nuit Blance, Paris.

Kulttuuritreffit: Leandro Erlich Amos Rexissä

Lokakuun Kulttuuritreffeillä vierailemme Leandro Erlichin näyttelyssä Amos Rex -taidemuseossa ja tutustumme argentiinalaistaiteilijan suurikokoisiin, osallistaviin installaatioihin asiantuntevan oppaan johdolla. Erlichin maailmassa fysiikan lait eivät päd..

Kulttuuritreffit: Täällä Pohjantähden alla

Marraskuun Kulttuuritreffien kohteena on syksyn eittämätön teatteritapaus: Täällä Pohjantähden alla -suurtuotanto Kansallisteatterin Suurella näyttämöllä. Väinö Linnan rakastettu romaanitrilogia on vastaansanomattoman väkevä prologi nyky-Suomell..
© Nils Krogell / Greta Tuotanto & Musiikkiteatteri Kapsäkki

Kulttuuritreffit: Sörkka svengaa

Joulukuun Kulttuuritreffeillä menemme Musiikkiteatteri Kapsäkkiin katsomaan ja kuulemaan vauhdikasta musiikkirevyytä Sörkka svengaa. Esitys on hilpeä ja koskettava kuvaus elämän menosta Sörnäinen-Vallilan seudulla sata vuotta sitten. 1920-luvun Helsin..