(peruttu) KULTTUURITREFFIT: MUSIIKKIMUSEO FAME

Kuva: Ralph Larmann

Peruttu 31.3.2020.

Musiikkimuseon perusnäyttelyn ytimenä on avata ja tehdä ymmärrettäväksi musiikin moninaisia rooleja Suomen omakuvan rakentumisessa 1890-luvulta nykyaikaan. Musiikin elämyksellinen kokeminen on niin ikään tärkeää, myös itse toimimalla, laulamalla ja tanssimalla. Koko näyttelyä leimaa musiikin ykseys: ennakkoluulottomasti kaiken tyylistä musiikkia yhdistävä ja rinnastava museo tarjoaa tilaisuuden uudenlaiseen löytöihin, kohtaamisiin ja rajanylityksiin.

Alumniyhdistyksen jäsenille on varattu kolme opastusta (à 20 hlö) näyttelyyn. Opastukset alkavat klo 17.00 (suomenkielinen ja ruotsinkielinen opastus) ja 17.30 (suomenkielinen opastus). Ilmoittaudu haluamallesi opastukselle ja maksa osallistumismaksu 7€ Alumnikaupassa. Sisäänpääsymaksu museoon maksetaan omatoimisesti paikan päällä.

To 16.4.2020 ko 17 & 17.30, Mall of Tripla, Fredikanterassi 5A


Samanlaisia tapahtumia


Fanny Churberg: Tyttöjä rannalla (1869). Kuva: Kansallisgalleria / Jenni Nurminen.

Kulttuuritreffit: Rajojen rikkojat

Ateneumin taidehistoriallisesti merkittävä näyttely Rajojen rikkojat tuo ensimmäistä kertaa yhteen 1800-luvulla Saksassa opiskelleiden ja työskennelleiden naistaiteilijoiden töitä. Näyttely esittelee ennen näkemättömiä teoksia yli 50:ltä aiemmin ..
© Sakari Röyskö / Musiikkitalon säätiö

Kulttuuritreffit: Carmina Burana

Kesän korvalla alumnit suuntaavat vielä Kulttuuritreffeille Musiikkitaloon kuuntelemaan yhtä kevään konserttitapauksista, harvoin esitettävää Carl Orffin Carmina Buranaa. Suurkuorokonsertissa teos esitetään useamman kuoron, urkujen ja lyömäsoitinte..