Suomessa syntyvyys laskee ja väestö ikääntyy, mutta samaan aikaan maapallon väkiluvun ennustetaan kasvavan vielä vuosikymmenten ajan. Pitääkö molemmista kehityskuluista olla huolissaan ja millaisia väärinkäsityksiä väestöilmiöihin liittyy? Kuinka väestöennusteita pitäisi tulkita ja millaisia tulevaisuudennäkymiä ne tarjoavat meille Suomessa ja eri puolilla maailmaa?
Helsingin yliopiston Tiedekulman järjestämässä tapahtumassa asiantuntijat keskustelevat väestöilmiöistä ja väestönkehityksestä. Keskustelemassa ovat dosentti ja työ- ja elinkeinoministeriön johtava asiantuntija Minna Säävälä, professori Karri Silventoinen sekä yliopistotutkija ja dosentti Jessica Nisén, ja keskustelun juontaa toimittaja Petja Pelli. Tapahtumaa voi seurata paikan päällä Tiedekulmassa tai striimin välityksellä Tiedekulman sivuilla, eikä erillistä ilmoittautumista tarvita. Keskustelusta julkaistaan myös jälkikäteen tallenteet Tiedekulman Youtube-kanavalla ja yleisimmissä podcast-sovelluksissa.
Jos tulet paikan päälle Tiedekulmaan, voit samalla tutustua myös Ylioppilaskamerat ry:n Opiskelijan silmin -valokuvanäyttelyyn, joka on esillä Tiedekulmassa 30.4.2025 saakka. Näyttely käsittelee korkeakouluopiskelijoiden arkea, juhlaa, kärsimystä, määrätietoisuutta ja niiden jättämiä jälkiä. Näyttely on katsaus siihen, mitä kaikkea opiskeluaika voi pitää sisällään, ja miltä elämä voi tuntua korkeakouluvuosien aikana. Teoksissa toistuvia teemoja ovat muun muassa yksinäisyys, rauhoittuminen ja stereotypiat.
Tiistai 11.2.2025 kello 17-18.30, Tiedekulma (Yliopistonkatu 4). Tapahtumaa voi seurata myös suoratoistona.